EnglishPolski
przez Transposh - translation plugin for wordpress
Zaznacz stronę
leszczyński

Złudzenie, obraz olejny, 100 x 170cm, 2020
W filmie Leszczyńskiego pt “"Żywot Mateusza". główny bohater jest dręczony poczuciem braku przynależności do reszty wspólnoty z powodu jego wrażliwości i hierarchii wartości, całkowicie odmiennej od wiejskich standardów. W rezultacie, młode kobiety, które spotyka, napełniają go mieszaniną fascynacji i paraliżującego niedowierzania, że ​​ktoś mógłby go zaakceptować pomimo jego odmienności.

Spadanie, rysunek na wydruku atramentowym, 61 x 94 cm, 2020

Ptak, węgiel na papierze, 64 x 94 cm, 2020

Myśliwy, rysunek na wydruku atramentowym, 61 x 94 cm, 2020
Film jest oparty na wspaniałej powieści Tarjei Vesaas „Ptaki”. Akcja rozgrywa się w wiejskim otoczeniu. Tę bliskość z naturą najlepiej widać u głównego bohatera, Mateusza, który czasami wydaje się mieć silniejszą więź ze swoim ulubionym ptakiem niż z krewnymi. Dla niego, kontemplacja przyrody i codzienny kontakt z nią stanowią autentyczną treść życia. Film jest bardzo poetycki dzięki niesamowicie dopasowanej do obrazu, nastrojowej muzyce i doskonałym zdjęciom. Ogromna głębia psychiczna bohaterów jest również bardzo mocną stroną.

Konopielka, obraz olejny, 110 x 130cm, 2022
Czapla siwa, olej na płótnie, 50 x 40cm, 2020
czapla siwa
W filmie Witolda Leszczyńskiego pt “Konopielka”, główna postać (Kaziuk) dowiaduje się, że jeśli kobieta będzie dominować w seksie, to świat się nie skończy. Chociaż tajemnicza nauczycielka, która przybyła do wsi, wszystkim mieszkańcom kojarzy się z wcieleniem Konopielki (mitycznej postaci, która pilnuje pól konopi i zabija każdego, kto się do nich zbliży), to dzięki niej Kaziuk znajduje odwagę do kwestionowania tak zwanych “prawd odwiecznych”

Praca jest dyptykiem. Czapla siwa obserwuje scenę z płótna obok. Uważam tego ptaka za niezwykle wyjątkowego – jest to nie tylko jedno z bardzo rzadkich zwierząt, które może jeść węże, ale ma też wiele interesujących przedstawień. W tym kontekście bardzo interesujące jest wcielenie z mitologii greckiej. W filmach Leszczyńskiego, przenikają się postacie (Kaziuka widzimy później jak rozbija drewniane stoły podczas potańcówki w “Siekierezadzie”). W przypadku moich prac, zwierzęta są tymi, które przenikają.

 
zdjęcie z wystawy, Kraków 2017
Czapla siwa, diptich, olej na płótnie 50 x 40 cm i 50 x 60cm, 2020
Czapla siwa, część diptich, olej na płótnie 50 x 60cm, 2020
Dziki, obraz olejny, 100 x 170cm, 2020

Co pozostaje tłumowi, kiedy nie ma logicznych argumentów?

Jeden z mieszkańców wioski chce wprowadzić ogromne usprawnienie, które zaoszczędzi wszystkim wielu godzin pracy, ale jest wbrew wielowiekowej tradycji.

To jest Kaziuk.

A raczej, jego frustracja.

Frustracja na to, że pacany z jego wioski dalej wierzą w to,

że jeśli zetną zboże kosą zamiast sierpem,

to spotka ich kara boska.

Kaziuk, rysunek na wydruku atramentowym, 69 x 54 cm, 2020
Las słyszy, pole widzi…, rysunek na wydruku atramentowym, 68 x 62 cm, 2020
rysunek, 20 x 20 cm, 2020
Janek, rysunek na wydruku atramentowym, 40 x 62 cm, 2020

„Idący zaś szedł i to wszystko. Nic poza tym. Był tylko ruchem, ruchomym punktem, ruchomą kreską na drodze. Nawiedzony był tym rzadkim szczęśliwym czasem niemyślenia. Ta fala błoga, ten obłok biały miękki i w środku pusty napłynął na idącego. Zimny bo zimny wiatr owiewał wiecznie rozgorączkowany rozpalony rozbuchany żarem łeb. Idący to czuł i tylko to. Było tak jakby dmuchający wiatr wciskał z powrotem na miejsce próbujące się wydostać z głowy myśli. Albo jeszcze dokładniej: było tak, jakby idący szedł bez głowy, jakby ją sobie zdjął i trzymał pod pachą albo schował do worka, co go niósł na plecach. O, piękne, piękne wakacje bezmyślności wielkiej zupełnej. Błogosławiony odpoczynek od piekła i piekielnego raju myślenia. Błogosławiona bezmyślności młoda zdrowa wdowa”. /E.Stachura “Siekierezadzie”/

Gęś, obraz olejny, 100 x 100cm, 2020